Broadband Authority

Broadband Authority Website

- click here
Meetings
     
  • Meets as needed
Agendas & Minutes
Agendas are available prior to the meetings. Minutes are available following approval.
View Most Recent Agendas and Minutes
Members
  • Travis Clark - District 2
    Term expires: April 1, 2019
  • Ryan Hodson - At Large
    Term expires: April 1, 2020
  • Ron Keyser - District 3
    Term expires: April 1, 2017
  • Harry Louderback - District 4
    Term expires: April 1, 2017
  • Bernie Miller - District 1
    Term expires: April 1, 2019
  • William T. Shuler - District 5
    Term expires: April 1, 2020
Overview
The Broadband Authority was created on April 21, 2009. It is a 6-member body appointed by the Board of Supervisors for a 4-year term. The purpose of the Authority is to provide qualifying communications services as defined by Article 5 of Chapter 15 of Title 56 (Section 56-484.71, et seq.) of the Virginia Code.